USŁUGI

Zespół specjalistów Kancelarii zapewnia profesjonalną obsługę prawną w szerokim zakresie, m.in prawa cywilnego, gospodarczego, administracyjnego.

nowe zdjęcie

ODSZKODOWANIA

Usługi świadczone przez Kancelarię Promis Lex obejmują wszelkie czynności zmierzające do uzyskania przez poszkodowanego należnej rekompensaty w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz renty, łącznie z reprezentacją w sądzie.

Odszkodowania

OFERTA DLA BIZNESU

Zespół radców prawnych Kancelarii Promis Lex doradza przedsiębiorcom w wyborze optymalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz prowadzi kompleksową bieżącą obsługę prawną przedsiębiorców.

Oferta dla biznasu

BŁĄD W SZTUCE LEKARSKIEJ

 ODSZKODOWANIA ZA BŁĘDY MEDYCZNE

Procesy sądowe o odszkodowania za błędy medyczne należą do najbardziej skomplikowanych. Wymagają od prawnika nie tylko znajomości prawa, ale także doświadczenia w sprawach medycznych. Dopiero wówczas można polemizować z argumentacją podnoszoną w procesie przez pełnomocników pozwanych szpitali czy innych placówek świadczących usługi medyczne. Doświadczenie i wiedza umożliwia odpowiednie przesłuchiwanie świadków, a więc na ogół lekarzy i pielęgniarek. Znajomość specyfiki spraw odszkodowawczych związanych z błędami medycznymi jest także niezbędna przy analizie opinii biegłych, które mają kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Dochodzenie odszkodowania od osoby, która wyrządziła szkodę wymaga udowodnienia, że działanie tej osoby i popełniony przez nią błąd były zawinione oraz że pomiędzy tym zawinionym działaniem, a poniesioną szkodą, zachodzi adekwatny związek przyczynowy.

To na pacjencie domagającym się od szpitala lub lekarza odszkodowania ciąży obowiązek wykazania, że szpital lub lekarz ponosi winę za działanie, które wywołało u pacjenta szkodę. Wina szpitala za błąd medyczny nie musi być umyślna - wystarczy, że możemy wykazać, że szpital/lekarz prowadząc leczenie nie dołożył należytej staranności. Oznacza to jednocześnie, że żądanie od szpitala/lekarza naprawienia wyrządzonej szkody będzie wykluczone w sytuacji, gdy szkoda ta wystąpiła pomimo dopełnienia przez szpital/lekarza wszystkich obowiązków i pomimo zachowania wszystkich standardów postępowania, a także gdy szkoda wynikła z wyłącznej winy pacjenta.

Dochodzenie odszkodowania za tzw. błąd medyczny możliwe jest także, gdy zabieg lub leczenie zostały podjęte bez wyraźnej zgody pacjenta bądź, gdy przed udzieleniem tej zgody pacjent nie został poinformowany o ryzyku zabiegu, jego możliwych skutkach i alternatywnych metodach leczenia.


kirp