USŁUGI

Zespół specjalistów Kancelarii zapewnia profesjonalną obsługę prawną w szerokim zakresie, m.in prawa cywilnego, gospodarczego, administracyjnego.

nowe zdjęcie

ODSZKODOWANIA

Usługi świadczone przez Kancelarię Promis Lex obejmują wszelkie czynności zmierzające do uzyskania przez poszkodowanego należnej rekompensaty w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz renty, łącznie z reprezentacją w sądzie.

Odszkodowania

OFERTA DLA BIZNESU

Zespół radców prawnych Kancelarii Promis Lex doradza przedsiębiorcom w wyborze optymalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej oraz prowadzi kompleksową bieżącą obsługę prawną przedsiębiorców.

Oferta dla biznasu

ŚMIERĆ OSOBY BLISKIEJ

Osoby, które utraciły swoich najbliższych w wyniku wypadku drogowego czy innych zdarzeń zawinionych cudzym działaniem lub zaniechaniem, mogą się ubiegać od sprawców zdarzenia (odpowiednio od ubezpieczycieli) pokrycia poniesionych strat w wyniku doznanej szkody.

Świadczeniami jakie przysługują najbliższym poszkodowanych są:

  • odszkodowanie za znaczne pogorszenie się sytuacji życiowej. Chodzi tu o osoby, które doznały materialnego uszczerbku w swoim życiu. O takiej sytuacji mówimy w przypadku, kiedy osoba poszkodowana wspomagała najbliższych finansowo, gdy była wsparciem w życiu codziennym, np. opiekowała się członkiem rodziny, pomagała w czynnościach życia codziennego. Znaczne pogorszenie się sytuacji życiowej może być również wynikiem podjętego leczenia schorzeń wywołanych śmiercią osoby najbliższej.
  • zadośćuczynienie za śmierć najbliższego członka rodziny, które ma na celu złagodzenie bólu, cierpienia wywołanego śmiercią osoby najbliższej. Ma charakter niewymierny, a wysokość przyznanego zadośćuczynienia zależy od wielu okoliczności tj. nasilone cierpienia, trwałe następstwa zdarzenia (od subiektywnych odczuć osób). Zadośćuczynienie nie może stanowić zapłaty jedynie symbolicznej ani niewspółmiernej.

Obecne zmiany z prawie dają możliwość domagania się zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej za zdarzenie w okresie pomiędzy 3 sierpnia 1997, a 3 sierpnia 2008 powołując się na naruszenie dóbr osobistych czyli zerwania więzi rodzinnych.

  • zwrot kosztów pochówku, w tym ceremonii żałobnej, kwiatów na grób, przygotowania stypy, strojów związanych z czasem żałoby, pomnika;
  • renta alimentacyjna – roszczenie o rentę odszkodowawczą przysługuje tym, względem których ciążył na zmarłym obowiązek alimentacyjny. Prawo do renty obligatoryjnie przysługuje dzieciom zmarłego, małżonkowi i krewnym w linii prostej. Renta odszkodowawcza należy się w każdym przypadku dzieciom zmarłego niesamodzielnym materialnie, ale również i małżonkowi, który nie pracował bądź pracował zawodowo, a zachodzi duża dysproporcja między zarobkami i śmierć współmałżonka spowodowała obniżenie poziomu życia. Uprawnienia z tytułu renty odszkodowawczej przysługują także rodzicom zmarłego. Renta odszkodowawcza należy się także dzieciom, których zmarła matka nie pracowała zawodowo, ale partycypowała w utrzymaniu gospodarstwa domowego poprzez wkład pracy własnej, który w dużej mierze był skierowany na wychowanie dzieci. Okres płatności renty uzależniony jest od tego, jak długotrwały obowiązek alimentacyjny ciążył na zmarłym poszkodowanym.

kirp